12. juuni 2011

Tarbatuga Novgorodis

Tarbatu osales 2.-5. juunini Venemaal Novgorodis toimunud folkloorifestivalil „Sadko“. Tundub, et Tarbatu võikski oma välissuhteid Venemaa suunal arendada, sest nii kolm aastat tagasi toimunud Sotši kui ka nüüdne Novgorodi reis on olnud kindlasti ühed eredamad hetked meie koori lähiajaloos. Novgorodi reisile eelnes pikk ja piinav proovideperiood ning naiste lõputud töötunnid Kodavere rahvariideid tikkides. Aga valmis said need mõlemad – meie kava ja ka suurem osa rahvariideid.
Suuna Venemaale võtsime Luhamaa piirpunkti kaudu ja esimese peatuse tegime Tartu sõpruslinnas Pihkvas, et teha jalutuskäik nii sealses Kremlis, turul kui ka Lenini kivikuju lähistel. Tajusime ehedalt aega justkui 20 aasta tagasi. Edasi kulges tee üliauklikel Venemaa maanteedel, mis ümbritsetud Eestis vaenlaseks kuulutatud Sosnovski karuputkest. Järgmine peatus toimus Aleksander Nevski suurejoonelise monumendi juures (pildil on meie dirigent hobuse jala küljes rippumas), kus Tarbatu pidas piknikku ja võttis laulugi üles. Novgorodi jõudes paigutati meid Volhovi jõe kaldal ilutsevasse Rossija hotelli, mille valge ja rõdudega kaunistatud fassaad helendas kaunilt õhtupäikeses, aga mille tagakülg meenutas mahajäetud tootmishoonet. Õhtu seikluslikum pool sai aga alguse kohe, kui buss oma suure kere Rossija hotelli ette parkis ja tagarattaga pehme liiva sisse kinni jäi. Ei aidanud siin muu, kui kohale tuli kutsuda kohalik päästeauto ja pärast mõningaid ponnistusi tõmmati buss tümast pinnasest välja. Naljakaks muutus asi siis, kui õhtupimeduses hotelli ette parkinud järgmise bussiga sama asi juhtus. Bussipäästmisoperatsiooni ajal aga sättis Tarbatu end suhteliselt kulunud hotellis sisse, et puhata välja reisiväsimus ja olla valmis järgmisteks tihedateks päevadeks.

Folkloorifestival „Sadko“ on traditsioonidega üritus – seekordne festival oli juba kümnes, kuhu oli kutsutud folkloorigrupid paljudest erinevatest riikidest nagu India, Itaalia, Sloveenia, Leedu, Aserbaidžaan, Eesti, Baškiiria, Ukraina, Valgevene ja muidugi Venemaa ise. Kes tantsis, kes laulis, kes tegi mõlemat. Tarbatu tegi ka veidi mõlemat. Meie repertuaaris olid rohkem või vähem seatud rahvalaulud, peamiselt maestro Tormise seades. Koori ühisloominguna oli kõikidele lauludele ka liikumine seatud.

Festival avati 3. juuni keskpäeval Venemaa tuhandeaastase ajaloo mälestuseks püstitatud monumendi juures. Kohal oli palju ametimehi, kes igaüks pidas väikse kõne. Õnneks oli olukord kontrolli all ja keegi pikematesse heitustesse ei laskunud ning tähtsate kõnelejate järjekord lühenes kiiresti. Kõik osalevad kollektiivid esitasid ühe numbri enda tutvustuseks ja nii saime esmakordselt aru, millisele värvikale ja võimsale üritusele olime sattunud. Kohe jäid kustumatult meelde baškiirlaste etnorokk, leedulaste, aserbaidžaanide ja itaallaste hoogsad tantsud, sloveenlaste meestelaul jne. Pärast festivali avamist olid kõik kollektiivid kutsutud ligi kolmetunnisele laevasõidule Volhovi jõele, kus lisaks maitsvale laevalõunale toimus ka esimene vennastumine tantsu abil.

Samale õhtule oli planeeritud ka festivalist osavõtjate kontsert Kremli vabaõhulaval, kus igal osaleval seltskonnal võimalus esineda 20-30minutilise kavaga. Tarbatu esitas ka oma kava ja kuigi juhtusid mõned naljakad äpardusedki, ei saanud pealtvaatajate sõnul keegi aru, et meil sassi läks. Aplaus oli ilusalt pikk ja tänusõnu kuulsime veel järgmistel päevadelgi. Taaskord veendusime ja seekord juba põhjalikumalt, kui huvitavad ja omanäolise olid kõik kollektiivid, kellega me lava ja seda festivali jagasime. Suur au ja rõõm oli Tarbatul selles seltskonnas olla, aga ilmselt olime oma regilaulude ja valgete Kodavere rahvariietega ka ise midagi hoopis teistsugust. Vabas õhus ei kõlanud laulud siiski nii hästi (või oli põhjuseks helitehnika) kui järgmisele päevale kavandatud galakontserdil kultuurikeskuses Akron. Enne galakontserti jõudsime osaleda Novogorodi oblasti rahvaloomingu majas sealsete näituste avamisel. See koht meenutas veidi Tartu Antoniuse õue, kus käsitöölised meisterdavad ja tutvuda saab erinevate näitustega. Galakontserdil oli saal rahvast puupüsti täis ja kontsert ise väga võimas. Iga kollektiiv esines paari-kolme numbriga, meie esitasime Tormise pulmalaule. Meeleolu muutus järjest ülevamaks. Esimest korda nägime esinemas ka India külalisi, kes festivalile veidi hilinesid. Nende värvikirev eksootika oli ilmselt üks kontserdi tõmbenumbreid. Aga ega ka Tarbatu saa kurta tähelepanupuuduse üle, meile hakati kohe esimese loo ajal kaasa plaksutama ning pärast esinemist saime pika ja sooja aplausi osaliseks.

Viimasel, ärasõidupäeval sõitsime aga hoopis linnast välja - vabaõhumuuseumisse Vitoslavlitsõ, kus toimus suur käsitöölaat ja esinesid erinevatel lavadel ja nurkadel sajad rahvamuusikud. Üks platsike oli festivali külaliskollektiividele, kus lõõskava päikese all kõik taas üles astusid. Seekord oli ilmselt tegemist Tarbatu kõige parema esinemisega, sest ei olnud segavaid mikrofone ja dekoratsioonidest ülekoormatud lava. Oli vaid muru, sõbralik rahvas ja eesti rahvalaul. Tarbatulased tundsid end üsna staaridena, sest palju oli kiitjaid ja uudistajaid ja koos pildistamise soovijaid. Ants andis ka intervjuu ühele Venemaa telekanalile. Hiljem meedialinke üle vaadates me seda kahjuks kuskilt üles ei leidnud. Tarbatu ei saanud õnneks liiga suure tähelepanu osaliseks nagu said seda väikesed India rosinsilmsed artistid, kes hakkasid sellest silmnähtavalt tüdinema. Suveniirid ostetud ja riided bussis vahetatud, hakkas Tarbatu end juba varasel pärastlõunal kodu poole asutama.

Reisi lõpus jõudsime põgusalt külastada veel Petserit, kus küll klooster oli juba suletud, aga kus siiski jõudsime veidi ringi vaadata ja näha peidus pinna all veidike kunagist Eestimaa ilu.

Novogorodi reis oli ülitore. Seda hinnangut jagasid kõik kooriliikmed, kes tagasiteel bussis üksteisele oma muljeid jagasid.

Mõned meie tarbatulaste arvamused:
*Meeldis publik igal kontserdil. Serblased kõlasid kõige paremini ja meie meeldisime neile ka.
*Terve üritus oli vaimustav ja tiibu selga kasvatav.
*Väga tore festival, meie koorile oli seda väga vaja. Selleks oli ka seda reisi vaja, et uued lauljad sulanduksid. Reisid liidavad. Tarbatu seltskond püsib hea emotsiooni najal. Esinemise ülesehitus on väga oluline, proovid on olulised – see anna vabadusetunde, kui kava on selge.
*Mulle meeldisid ukrainlased. Olin Ukrainas 1,5 aastat sõjaväes, saan veidi keelest aru ja kui aru saad, siis mõistad rohkem.
*Festival oli väga hästi korraldatud, kõik sujus ja suureks abiks oli ka meie kuraator Stas.
*Ma ei kujuta ette, et võiksid ühegi teise kooriga reisile minna.
*Kõige vahvam oli esinejatest Tarbatu, aga teised olid ka head. Igal kontserdil esinesime isemoodi ja see oli huvitav.
*Kõige paremad reisid on ikka olnud Tarbatuga. Festivalil olime väga omapärased, meie riided on nii ilusad, paistavad kaugele.
*See reis meenutas Sotši reisi, kohalikud inimesed olid siirad ja avatud.
*Mida aeg edasi, seda paremaks läksime. See reis oli koorile oluline, avardas silmaringi, arenesime muusikaliselt.
*Festivalist on ikka veel vaimustussurin sees. Oleme rohkem kokku kasvanud – uued ja vanad.
*Tarbatut kiites – see festival oleks meie lauluta vaesem olnud.
*Nii palju elamusi ei ole ma saanud teistelt reisidelt.
*Vene inimesed on nii külalislahked, avatud ja siirad.
*Rahvariiete tegemine oli tohutu eneseületus. Mul oli kolm etappi: tohutu vaimustus, paanika ja lõpuks suur rõõm.
*Te kõik olite head, keegi ei esinenud poole jõuga. Sellest reisist on palju õppida ja tore on jälgida teisi kollektiive.

Siin ka mõned lingid vene meediast ja erinevatelt kodulehtedelt, mis internetiavarustest noppis välja Maris:
http://novgorod.rfn.ru/rnews.html?id=12208&cid=7
http://afisha.novgorod.ru/event/?id=1663
http://www.velikiynovgorod.ru/news/02-06-2011.htm?28339
http://www.visitnovgorod.ru/cities/novgorod/events/11858.html
http://culture.novreg.ru/x-mezhdunarodnyy-festival-narodnogo-iskusstva-i-remesel-sadko.html
http://chudovo.in/forum/index.php?showtopic=753
http://region.adm.nov.ru/press/news/press/28798/index.php?print=y&IBLOCK_CODE=press&ELEMENT_ID=28798&bx=true
http://novgorod-tv.ru/news/707
http://www.youtube.com/watch?v=CLQhoIVZ4tg
http://www.youtube.com/user/novgorodtv#p/u/13/elcYcQd8MXY
http://culture.novreg.ru/uchastniki-x-mezhdunarodnogo-festivalya-narodnogo-iskusstva-i-remesel-sadko.html

Meenutused ja mälestused pani kirja Lilian

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar